Asociace Crowdfundingových Platforem

Chci se stát členem

Asociace Crowdfundingových Platforem

CROWDFUNDING V ČR

Nejpozději do listopadu 2023 musí crowdfundingové platformy získat příslušnou licenci od ČNB. Povinnost vyplývá z evropského nařízení. Prováděcí zákon v dubnu schválil Parlament.

Byl založený jako nezisková crowdfundingová platforma, která se zaměřuje na veřejnoprospěšné projekty. Je určený pro kohokoliv s dobrým nápadem, či už to je umělec, startupista a nebo aktivní občan.

Za tímto nápadem stojí lidi s určitými zkušenostmi z této oblasti a to díky jejich participácii na různých projektech, jako např. platforma Lidi Lidem. StartLab nabízí oba modely financování, "All or nothing" i "Keep it all".

Zajímavosti této platformy je jejich služba "matching", která "spáruje" projekt a Vašeho sponzora. Po vzájemné dohodě se Váš sponzor zaváže, že přispěje polovinu z celkové sumy, a to tak, že každý dar, který bude věnovaný projektu zdvojnásobí, až do momentu dosáhnutí finančního cíle.

Crowdfundingová platforma Fundlift, která investorům zprostředkuje kapitálový crowdfunding "nákup podílu v konkrétním start-upu" i dluhový crowdfunding. Fundlift je na českém trhu již poměrně dobře zavedená platforma, na které se povedlo zafinancovat desítky projektů v celkové výši přesahující 400 milionů korun.

Nejčastější formou investice na Fundliftu jsou minibondy, poměrně často se však setkáte i s konvertibilními investičními certifikáty. Z přehledu projektů je zjevné, že nejsou společnosti příliš ochotné nabízet své podíly prostřednictvím kapitálového crowdfundingu, ale i takové příležitosti se najdou.

Minimální investice je 5 000 Kč a investiční horizont se obvykle pohybuje mezi 1 a 5 let. Reálně můžete očekávat od své investice roční výnosy mezi 5,5 a 10 % ročně

Tahle platforma zprostředkovává investice do úvěrů (nikoliv dluhopisů), které platforma poskytuje prověřeným podnikům s dobrou bonitou. Tyto úvěry jsou obvykle zajištěné majetkem dlužníka a vy jako drobný investor můžete do těchto úvěrů investovat s ročním výnosem 6–10 % ročně.

Výhodou je pravidelná výplata výnosů a splátka jistiny na účet každý měsíc. Může se tak jednat o jednu z cest, jak může investor začít budovat pasivní příjem z investic. Za zprostředkování investice se neplatí žádné poplatky a opět můžete investovat už od 5 000 Kč měsíčně.

Nabízí podobně jako Ronda Invest investice do úvěrů zajištěných nemovitostí. Na rozdíl od výše zmíněného konkurenta však není Investown až tak transparentní, co se týče zajištění. Je zřejmé, že jsou úvěry, do kterých investujete zajištěné hodnotnou nemovitostí, jaký je však poměr výše úvěru vůči hodnotě zastavené nemovitosti se na první dobrou nedozvíte.

Kromě výše zmíněného také Investown nabízí o něco nižší zhodnocení ve výši 4 až 6 % p. a., přičemž jako investor nejste vypláceni v podobě úrokových plateb, nýbrž získáváte nárok na podíl z pronájmu nemovitosti, které jsou za peníze investorů kupované.

Jistou výhodou společnosti je, že u ní můžete investovat už od 500 Kč. Jedná se tak o ideální platformu, kde lze nepřímo do nemovitostí investovat skutečně už za pár korun.

EasyFunding a.s. – je 100% dceřiná společnost EasyChange s.r.o., která má licenci tzn. Velké platební instituce od České národní banky.

Je crowdfundingovou platfromou se zaměřením na tvz. úvěrový crowdfunding, kdy platforma umožňuje drobným investorům investovat primárně do tzn. ESG projektů nebo nemovitostí.

Společnost důkladně prověřuje nejen zájemce o samotné financování, kdy scoringem úspěšně přejde mezi kolem 7 až 10% žadatelů, ale i samotné budoucí investori prostřednictvím AML procesu.

Na EasyFundingu umíte zainvestovat již od 10.000 Kč, projekty jsou do 3 měsíců do 36 měsíců, a obvyklé zhodnocení je v rozmezí 6,5 až 12% v závislosti na povaze projektu. Na platformě je 90% zajištěných projetů, buď samotnou nemovitostí, technologií nebo smlouvou se samotným zázníkem žadatele o financování.

Aktuálně mohou budoucí investoři zainvestovat své prostředky v CZK a EUR.

Occollo představuje online fintech platformu zaměřenou na investice do nemovitostí, vynikající svým unikátním přístupem a výhodami pro investory.

Spoluúčast na Investicích: Occollo se odlišuje tím, že má spoluúčast na investicích do jednotlivých nemovitostí. To znamená možnost ovlivnit projekt a snížit rizika.

Netradiční Benefity: Investoři získávají netradiční benefity, zejména v oblasti hotelového ubytování, což představuje další atraktivní prvek.

Profil Investora: Typičtí investoři jsou ti, kteří již mají portfolio a hledají alternativy, s možností investic od 100 tisíc korun.

Occollo nabízí inovativní přístup k investicím do nemovitostí s důrazem na spolupráci, transparentnost a benefity pro investory.

Scroll to Top