Asociace Crowdfundingových Platforem

Chci se stát členem

Asociace Crowdfundingových Platforem

Konečně nám úředníci Evropské centrální banky snížili úrokové sazby. Základní úrok, který od roku 2022 neustále rostl, se poprvé snížil o 0,25 % na 4,25 %. ECB se odvážila učinit tento krok samostatně, a to i přesto, že většina hlasujících členů Rady guvernérů byla pro, kromě jednoho guvernéra.

Rétorika guvernérky Christine Lagarde na tiskové konferenci naznačuje, že další snížení úrokových sazeb by mohlo být na pořadu až v září, kdy by měly být jasnější výhledy ohledně růstu mezd, které stále překračují cílové hodnoty.

Předpovědi centrální banky ohledně návratu inflace na cílovou hodnotu se posunuly do čtvrtého čtvrtletí 2025.

Podobné kroky plánují i další významné centrální banky, jako je americký Fed a britská BoE.

Centrální banky hrají klíčovou roli na finančních trzích, ovlivňují úvěrové, dluhopisové i akciové trhy. Cena peněz má zásadní dopad na investiční rozhodnutí.

Pro investice jsou důležité dlouhodobé sazby, které jsou ovlivněny krátkodobými sazbami, ale mají jinou dynamiku. S poklesem inflace můžeme očekávat, že dlouhodobé výnosy klesnou.

Doporučuji zejména konzervativním investorům přesunout své prostředky do dluhopisových fondů, které aktuálně nabízejí vyšší výnosy. Krátkodobé depozitní produkty budou následovat trend ECB, což povede k postupnému poklesu jejich výnosů.

Pokud jde o akcie, jejich vazba na vývoj klíčové sazby ECB je slabší, a pokles sazeb nemusí nutně znamenat pozitivní impuls.

Snižování úrokových sazeb je pro investory příznivou zprávou, protože znamená nižší náklady na financování pro firmy a podporu ekonomiky, jelikož firmy a domácnosti budou motivovány k čerpání úvěrů. Dále se zvýší ceny již zakoupených dluhopisů, což je výhodné pro jejich investory.

Celkově snižování úrokových sazeb zvyšuje dostupnost financování a podporuje spotřebu domácností i firem, což povede k většímu zájmu o investice a pozitivnímu naladění investorů.

Zdroj: ECB, Aktuality.sk, jurajkarpis.com

Scroll to Top