Asociace Crowdfundingových Platforem

Chci se stát členem

Asociace Crowdfundingových Platforem

Spotrebiteľské ceny v USA sa za mesiac máj nezmenili. Medziročné tempo cenovej inflácie tam vďaka tomu kleslo na 3,3 %. Americká centrálna banka na júnovom zasadaní na rozdiel od ECB nechala základný úrok na nezmenenej úrovni 5,5 %.

Americká centrálna banka na ostatnom zasadaní v stredu 13.12. 2023 ponechala základný úrok v rozmedzí 5,25 -5,5 %. Napriek absencii zmeny v základnom úroku sa trhy dočkali prekvapivého pivotu v monetárnej politike. Poklad pre rizikové aktíva bol zakopaný v ekonomickej prognóze centrálnej banky. Mediánová prognóza členov Fedu o výške úrokových sadzieb na konci roka 2024 klesla na 4,6 % zo septembrových 5,1 %. To znamená, že samotný Fed očakáva, že v roku 2024 zníži úrokové sadzby o 25 bázických bodov najmenej trikrát.

Tieto očakávania zostali nenaplnené. Trhy čakali v decembri  na rok 2024 až 7 znížení úroku o 0,25 %, Fed tri. Polrok je za nami a úrok nebol znížený ani jediný krát.

Odhad členov Fedu ohľadom vhodnej výšky základnej úrokovej sadzby na konci uvedeného roku zo stretnutia 13.12.2023 vs. 13.6.2024

Odhady ekonomického rastu v USA na tento rok sa postupne znižujú, nové objednávky klesajú a nezamestnanosť síce z extrémne nízkej úrovne, ale stúpa. Zmenu úrokov trhy podobne, ako pri ECB čakajú najbližšie až v septembri, skôr v decembri. Výraznejšie zhoršenie ekonomiky by to však mohlo zrýchliť. Teda ak to vývoj v cenách, ktoré ešte stále nie sú blízko 2 % cieľa, dovolí.

 

Zdroj: jurajkarpis.com

Scroll to Top